... v krajském Přeboru škol v šachu. Jeden tým postupuje do celostátního kola! Více ZDE.
Víte, kdo jsou naši sponzoři? Z 99% je tvoří naši rodiče (příp. jejich firmy) a my jim za to DĚKUJEME. Více na této stránce.
Letošní druhou polovinu srpna jsem díky projektu Erasmus+ strávila v britském Oxfordu. Tohle krásné studentské město mě dosud při mých návštěvách Britských ostrovů míjelo, proto jsem si zvolila dvoutýdenní metodologický kurz právě v místní Lake School of English. A rozhodně jsem nelitovala, naopak.
Škola byla skvělá. Budova sice poněkud omšelá, na ulici byste ji minuli, učebny malinké, schody po anglicku rozvrzané. Ale atmosféra fajn, organizace výuky i odpoledních aktivit dobrá a učitelé skvělí a inspirativní. První týden nás vedla temperamentní a soutěživá Lucy, ve volném čase sportovkyně a zarytá odpůrkyně Brexitu. (Mimochodem, v Oxfordu jsem nenarazila na nikoho, kdo by Brexit podporoval). Druhý týden nás provázela aktivní a vždy mile naladěná Sian, původně Velšanka a vystudovaná malířka, která nás občas ohromovala starověkou velštinou a která díky manželovi vládla také turečtinou. V kurzu nás bylo 11 učitelů z různých zemí EU i mimo ni – poněkud zvláštní Maďar Balász, Polka Theresa – dáma za každých okolností, nenápadná Bulharka Maya, Španělky – Rebecca z Toleda a Paola z Katalánie, které se staly mými kamarádkami, Italka Cristiana – učitelka a spisovatelka, a 4 Libanonky – Douaa, Soujoud, Rana a Taymia – ty mě ohromily svojí perfektní angličtinou – ač učitelka angličtiny byla jen jedna z nich – ostatní byly učitelky francouzštiny či matematiky. Takže přínosná nebyla jen samotná výuka angličtiny a zkoušení si různých výukových metod a nápadů do výuky angličtiny, ale také interakce s učiteli z jiných zemí, vyměňování si zkušeností ze školství i ze života v našich zemích.
Škola v případě zájmu zprostředkovala také ubytování v hostitelských rodinách v Oxfordu, čehož jsem ráda využila, abych ještě více nasála Anglii, tentokrát tedy prostřednictvím života v místní rodině. Moje rodina byla milá, paní Debra se starala spíše o praktický chod mého ubytování – úklid, příprava snídaní a teplých večeří, dokonce i praní, pan domácí Mike si vzal za úkol komunikaci se mnou a dopravu v den příjezdu a odjezdu. Vlastní ložnice s televizí, koupelna jen pro mě, vždy čisto. Bydleli v domku asi 40 minut chůze do školy, která byla v samotném centru města. I když jsem měla kartu na místní dopravu, ráno jsem si většinou vychutnávala pěší chůzi, i proto, že škola začínala až v 9,15.
A samotný Oxford? Naprosto úchvatný. I ten přispěl do velké míry k tomu, že se celý pobyt tak vydařil. Město tak akorát velké – historické ale přítomné, živé, plné studentů a turistů, velmi anglické a zároveň kosmopolitní. Cítili jste, že se tu kdysi při studiích procházel například J.R.R. Tolkien, autor Pána prstenů, Lewis Carrol – profesor na Christ Church a autor Alenky v říši divů, Oscar Wilde, či politici Margaret Thatcherová, Tony Blair, Bill Clinton nebo Indíra Gándhíová.
Spolu s přáteli z mého kurzu a kurzu paralelního jsme o víkendu a každé odpoledne objevovali Oxford a okolí, jak jen nám čas dovolil. Prošli jsme několik kolejí (Magdalen a Christ Church College byly nejkrásnější) a knihoven, podnikli procházky v parcích, botanické zahradě a podél řek Temže a Cherwell. Byli jsme na mši. Navštívili Blenheim Palace – rodiště a sídlo Winstona Churchilla. Navštívili jsme snad všechna knihkupectví a legendární hospody, prolezli tržiště a vyfotili spoustu fotek (včetně selfíček - já rozhodně nejvíc ve svém životě J).
Karolína Honová
Nahrávám data...
Zdroj financování: OP JAK
Podpora profesního růstu pracovníků ve vzdělávání ZŠ
a osobnostně - sociální rozvoj žáků ZŠ a prostřednictvím využití
inovativních forem výuky a vzdělávání prostřednictvím
netradičních vzdělávacích metod a strategií.
Copyright © 2014 - 2025 | ZŠ Metelkovo &   Vitalex Computers s.r.o. - Tvorba školních webů | Prohlášení o přísupnosti | Cookies