23. 3. vyráží turistický kroužek na túru.
19.11.2023

Více ZDE (Velikost: 173.76 kB)

O naší škole

Vloženo: 7.11.2022 | Zobrazeno: 52577x

VIDEOPREZENTACE NAŠÍ ŠKOLY

Zřizovatelem školy je Statutární město Teplice

Dlouhá tradice

Budova školy pochází z roku 1925. Ve svém názvu má jméno doktora Jindřicha Metelky, který se na konci 19. století zasloužil o uzákonění práva na zřizování českých škol v oblasti Sudet. Od začátku 60. let minulého století v budově sídlí pouze základní škola. Do té doby budova sloužila pro různé druhy škol (včetně středních). Více o historii školy ZDE.

Jako základní škola s rozšířenou výukou jazyků funguje od roku 1969, kdy zde byla poprvé otevřena 3. třída s jazykovým zaměřením. Protože byl o studium cizích jazyků velký zájem, zahájila naše škola jako jedna z prvních ve školním roce 1995/1996 jazykovou výuku od 1. třídy.

Specializace na výuku cizích jazyků

Naše škola je jednou z mála základních škol v Ústeckém kraji specializovaných na rozšířenou výuku cizích jazyků. Nabízí svým žákům celou řadu výhod, a to nejen v oblasti jazykového vzdělávání.

Aktuální počty

Ve školním roce 2022/2023 je ve škole zapsáno 743 žáků, přičemž maximální kapacita školy je 780. Žáci jsou rozděleni do 27 tříd s průměrným počtem 27,5 žáka na třídu. Součástí školy je školní družina, ve které je 8 oddělení. Družina je naplněna 225 žáky (což je maximální kapacita). Ve škole je zaměstnáno 74 zaměstnanců, z toho 48 učitelů. Více sekce "Učitelé školy".

K zápisu do první třídy pro školní rok 2022/2023 se přihlásilo 118 žáků. Kapacita školy umožnila přijmout do prvních tříd pouze část z přihlášených, tj. 3 třídy po 28 žácích.

Prestiž školy

Úspěchy žáků v dalším studiu zvyšovaly prestiž školy. I dnes naši absolventi, kteří odcházejí na střední školy, považují za velkou výhodu, že mohli navštěvovat základní školu s rozšířenou výukou cizích jazyků. Těší nás, že na středních školách patří svými výsledky mezi nejlepší studenty. V prosinci 2023 jsme získali pomocí dotazníků zpětnou vazbu od rodičů. K nahlédnutí ZDE.

Výuka jazyků již od 1. třídy

K největším přednostem naší školy patří výuka prvního cizího jazyka již od 1. třídy a navýšený počet hodin cizích jazyků. Žáci se učí angličtinu. Na hodiny jazykového vyučování se žáci dělí do menších skupin. Studiu tohoto jazyka se tedy žáci intenzivně věnují celých devět let, a to je neocenitelný vklad do jejich budoucího života.

Průměrný počet žáků na skupinu při výuce angličtiny na prvním stupni je 15 dětí ve skupině.

Zapojování do projektů

Škola využívá pestrou škálu různých projektů, díky kterým získává vysoké finanční příspěvky. Od projektů, které vyhlašuje MŠMT, přes projekty Evropské unie (např. tzv. Šablony) až po projekty Eramus aj.

Výuka druhého cizího jazyka

V 6. třídě si všichni naši žáci k angličtině  přibírají druhý cizí jazyk. Jeho výuce je věnována velká pozornost. Žáci si vybírají mezi němčinou a francouzštinou. Druhému z jazyků se žáci věnují na II.stupni ve čtyřech vyučovacích hodinách týdně, ve skupinách o malém počtu žáků, aby u každého z nich bylo zajištěno důkladné procvičení učiva. Cizí jazyk si mohou také procvičovat v rámci volitelného předmětu konverzace (1 hodina týdně) - nebo si mohou zvolit třetí cizí jazyk (ruštinu, italštinu), v četných jazykových kroužcích a na školních zahraničních zájezdech.

Průměrný počet žáků na skupinu při výuce 2. cizího jazyka na II. stupni je 16 dětí a u angličtiny na II. stupni je to průměrně 17 dětí na skupinu.

Počet hodin cizího jazyka týdně

třída

1. cizí jazyk (Aj)

2. cizí jazyk (Nj nebo Fj)

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

Kompletní učební plán ZDE. (Velikost: 538.83 kB)

Téměř 100% úspěšnost u přijímacích zkoušek na střední školy

Naše škola zajišťuje kvalitní výuku nejen cizích jazyků, ale i ostatních předmětů. Cílem našich žáků je pokračovat ve studiu na gymnáziu nebo na některé ze středních odborných škol. 98% z nich bývá obvykle úspěšných hned v prvním kole přijímacích zkoušek a dostanou se na střední školu, o kterou projevili největší zájem.

Možnost studia dětí nejen z Teplic

Do naší školy přijímáme nejen děti z Teplic, ale i z jejich nejširšího okolí. Rodiče k nám mohou přihlásit budoucí prvňáčky.

Umožňujeme i přestup z jiné školy v průběhu studia dítěte (pokud je v příslušném ročníku volná kapacita). Nejčastěji řešíme přestupy do 6. ročníku. Více sekce Přijímání nových žáků.

Moderní vybavení

Žáci se učí v 40 moderně zařízených třídách. Výuka odborných předmětů probíhá v pracovnách vybavených potřebnými pomůckami a technikou podle zaměření učiva. K dispozici jsou učebny fyziky a chemie, 2 tělocvičny, počítačová učebna, keramická dílna, kreslírna a školní knihovna. Více sekce Vybavení školy.