Zobrazeno: 734x
Mgr. Lenka Petrželková

kontakt: lenka.petrzelkova@zsmetelkovo.cz popř. edookitem

Úřední hodiny: pondělí či úterý – bude upřesněno, příp.  dle domluvy

sídlí ve II. patře v kabinetu spolu s primární preventistkou

počátek působení v naší škole: 5. 2. 2024

Školní psycholožka  je součástí školního poradenského pracoviště školy, společně s výchovnými poradkyněmi a metodičkami prevence. Jedná se o komplexní službu žákům, jejich rodičům a pedagogům, která vychází ze standardních činností vymezených ve vyhlášce č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních.

Neméně důležitým prvkem práce školního psychologa je také etický kodex (Velikost: 171.13 kB), který ustanovuje další standardy práce školního psychologa, mimo jiných například zachování mlčenlivosti a důvěrnosti informací.

Jaká je náplň práce školního psychologa?

Ve vztahu k žákům:

• Poskytuje krizovou intervenci, poradenství a konzultuje s dětmi prožívané náročné situace
    • Podporuje děti v emočně náročných situacích
  • Podporuje žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
    • Například žáky se specifickými poruchami učení a chování, žáky s poruchami pozornosti, žáky s vadami řeči, žáky z odlišných kulturních a životních podmínek, žáky s odlišným mateřským jazykem či žáky nadané.
  • Zaměřuje se na prevenci školního neúspěchu
    • Techniky a hygiena učení, ve spolupráci s týmem školního poradenského pracoviště poskytuje kariérové poradenství
  • Pracuje se třídami
    • Práce na preventivních programech (techniky učení, relaxace, socio-emoční dovednosti), intervenčních programech i sociometrii.

Ve vztahu k rodičům:

• Poskytuje individuální konzultace pro rodiče při řešení výchovných i výukových problémů dětí
  • Poskytuje poradenství a podporu při náročných životních situací, které mohou mít vliv na školní výkon dítěte
  • Spolupracuje s dalšími organizacemi a návaznými službami (školská poradenská zařízení – pedagogicko-psychologické poradny, speciálně-pedagogická centra, střediska výchovné péče, zdravotnická zařízení aj.)

Ve vztahu k učitelům:

• Poskytuje metodickou podporu pedagogům při řešení výukových i výchovných problémů, při tvorbě individuálních vzdělávacích plánů či plánů pedagogické podpory
  • Poskytuje krizovou intervenci při řešení náročných situací
  • Je součástí preventivního týmu, podílí se na koordinace školních poradenských služeb

Pro individuální práci s dítětem či k neanonymní práci se třídami (např. sociometrická šetření) je vždy nutný informovaný souhlas zákonných zástupců. Výjimku však tvoří:

• Preventivní činnost – práce s kolektivy v rámci preventivních programů
  • Prvotní schůzka iniciovaná žákem
    • Školní psycholog žáka neodmítne, domluví se však se žákem na nutnosti kontaktu zákonného zástupce a podepsání informovaného souhlasu.
  • Krizová intervence
    • Náhlá a závažná krizová situace žáka, která vyžaduje okamžitou intervenci. Rodiče jsou o krizové intervenci následně informováni.
  • Podezření na týrání či zneužívání žáka