Kotva
Elektronická žákovská knížka

Aktuality
Informace Tady nic není :-(
Anketa
Vítám dobrovolný nástup žáků II. stupně do školy:
a) ano
b) ne
Celkem hlasovalo: 90

Eastbourne a Amsterdam 2014

Vloženo: 18.8.2014 | Autor: Chalupny | Zobrazeno: 2369x | Zatím neupraveno

Velká Británie – království “Metelkárně” zaslíbené

     Stalo se už tradicí, že v tomto termínu studenti naší školy vyjíždějí do nejznámějšího ostrovního státu staré dobré Evropy. Tentokrát jsme, jako už poněkolikáté,  zvolili jižní Anglii. Abychom  dětem zájezd  trochu zpestřili, zvolili jsme jako první zastávku našeho putování zhruba osmisettisícové kosmopolitní hlavní město Nizozemí – Amsterdam. Lidé v této metropoli na řece Amstel jsou milí a přátelští. Zdálo se, že si Holanďané život sladce vychutnávají (jaký to rozdíl mezi nimi a námi – stále někam pospíchajícími Čechy).


     Po noclehu a lehké snídani v hotelu v okolí Bruselu jsme pospíchali na trajekt po klasické trase Calais – Dover. V přístavním městě Dover jsme si prohlédli starobylý hrad, který se za 2. světové války stal velitelským stanovištěm protiletecké obrany. Obdivovali jsme krásy nejznámějšího poutního místa v Anglii a velkolepost gotické katedrály v Canterbury. A po krátké zastávce v městečku Rye, kde z každého zákoutí na nás dýchá  vzpomínka na středověk, nás už čekal dočasný “anglický domov” v Eastbourne v  “opravdických” anglických hostitelských rodinách. Ubytování, první oťukávání naší angličtiny, přivykání si na místní kuchyni .


     Den po příjezdu do rodin jsme celý den strávili v přístavu Portsmouth, kterému vévodí 165 metrů vysoká Spinnaker Tower poskytující  úžasný výhled na město, které nejvíce proslavil admirál Horatio Nelson a jeho loď HMS Victory,  známá z bitvy u mysu Trafalgar. Tento uctívaný Angličan spolu se svými věrnými vojáky zde uštědřil první velkou lekci Napoleonovi Bonaparte.


     Od třetího dne započala výuka – dopoledne vyučování zhruba ve čtyřhodinových blocích ve skupinách, které si naši teenageři zvolili sami  v rozmezí úrovně A2 – B1. Nejstarší dvě skupiny si vyučování pochvalovaly, ti nejmladší si trochu stěžovali, že si připadají jako u nás na 1. stupni. Okamžitě byla sjednána náprava a potom už mohli i tito účastníci vesele konverzovat.  Po výuce nás čekal vždy pestrý odpolední program počínaje křídovými útesy jižního pobřeží , pokračující návštěvou Hever Castle, což byl domov Anny Boleynové,  druhé ze šesti manželek tudorovského krále Jindřicha VIII. Krásné dojmy vyvolávaly I prohlídky lákavých pobřežních měst Brightonu a domovského Eastbourne.


     Po poslední noci strávené v hostitelských rodinách a zamávání na šťastnou cestu domů jsme strávili téměř celý čtvrtek v perle na Temži, nejznámější evropské metropoli. Je to také již zaběhnutý kolorit našich cest do hrdého Albionu – poslední den před návratem do České republiky trávíme v Londýně, kde se necháme kochat krásami tradičních turistických míst.


     A pátek krátce po poledni na nás příjemně unavené “skoro Angličany” čekaly starostlivé náruče a sladké polibky našich rodin a blízkých přátel.


     A nakonec zamávání řidičům Štefanovi a Jardovi, kteří perfektně vládli volantu, a také průvodkyni  Monice, která v tom nejlepším slova smyslu vládla našim dětem. Okouzlila je nejen svým půvabem a šarmem, ale také perfektní organizací celého tripu a poutavým vyprávěním o navštěvovaných místech.


       Poslední pomyslné zamávání paní učitelky Lenky Haraštové, pana učitele Petra Sadílka a zdravotnice Moniky Šebestové vedlo směrem na severovýchod Čech do Liberce, kde sídlí cestovní kancelář KRISTOF, která se už dlouhou dobu specializuje na školní zájezdy tohoto typu a patří ke špičce v České republice v tomto oboru. I jim patří poděkování za skvělou organizaci, ve které je pamatováno opravdu na všechno tak, aby byli naši žáci v roli zákazníků spokojeni a třeba se na podobně pěkná místa rádi vraceli. Na perfektní organizaci má svůj nezanedbatelný podíl i vedení naší školy. To má právně ošetřeno všechny kroky vedoucí k bezpečnosti našich spokojených žáků. A když obě smluvní strany dělají nejen to, co mají, ale leckdy i nad rámec standadtních povinností, vede to vždy k naprosté spokojenosti všech zúčastněných.....

Své pocity a poznatky z jazykového kurzu v Eastbourne popsal Petr Sadílek, učitel ZŠ Metelkovo náměstí 968, Teplice

 

Prezentace k zájezdu zde.