Kotva
Elektronická žákovská knížka

Aktuality
Zápis do 1. třídy pro rok 2020/2021
16.1.2020

Podrobné info ZDE na našem webu.

Naši sponzoři
31.10.2019

Víte, kdo učinil dobrý skutek a stal se  naším sponzorem

Soutěžili jsme v republikovém finále...
22.10.2019

...soutěže v přespolním běhu. A jak naši žáci dopadli? 

Vyhráli jsme plaveckou štafetu měst!
4.10.2019

Více ZDE.

Erasmus+ na Metelkárně
2.10.2019

Poprvé a snad ne naposledy je naše škola zapojena v projektu Erasmus+.

Souhrn důležitých termínů šk. roku 2019/2020
11.9.2019

K nahlédnutí ZDE a v kalendáři v pravém rohu webu. 

Anketa
Pololetní vysvědčení šk. r. 19/20 je pro mě důležité:
a) velmi
b) průměrně
c) minimálně
d) méně než pro mé rodiče
e) více než pro mé dítě
Celkem hlasovalo: 52

Listopad 1989 na Metelkárně

Vloženo: 14.11.2019 | Autor: Chalupny | Zobrazeno: 474x | Zatím neupraveno
Jak se slaví na Metelkárně výročí listopadu 1989?

Žáci II. stupně přichystali PROJEKTOVÝ DEN (15. 11.), který byl pojat jako velká divadelní show  v naší tělocvičně. Žáci I. stupně si připomněli výročí listopadu ve svých třídách projektovým dnem. 

 

Protože dějiny republiky šly i naší školou, oslovil ředitel školy veřejnost s prosbou o fotografie a vzpomínky (školní archiv nedisponuje žádnými záznamy natož fotografiemi z té doby). Ozvali se čtyři pamětníci. Jejich vzpomínky uveřejňujeme... Pokud chcete i vy zveřejnit svou vzpomínku či fotku, neváhejte a ozvěte se. 

 

Věra Grögerová, tehdy učitelka Čj

Nikdo nevěděl, jak vše dopadne, proto byla většina kantorů opatrná. Byli nabádáni, aby doporučovali žákům nevycházet v době demonstrací na ulici, aby nepřišli k úrazu. Někdy kolem 17. listopadu 1989 se četlo prohlášení učitelů školy, že nesouhlasí s nastalou situací. Čtenáři, pro nesouhlas části sboru, nebylo umožněno dočíst text do konce a dodnes se neví, jestli se prohlášení dostalo k Okresnímu výboru KSČ, nebo ne.

 

Věra Jelínková, tehdy žákyně 4. C

Chodila jsem tehdy do 4. třídy. Hrdě jsem nosila na bundě trikolóru. Soudružce učitelce jsme od ledna říkali paní učitelko, byla ráda, a v učebnicích jsme škrtali vše, co souviselo s komunismem.

 

Ladislav Smrž, tehdy žák 8. C

Jak víme, prvopočátek listopadových událostí vznikl právě v Teplicích. První demonstrace začali kvůli silně znečištěnému ovzduší a inverzím, které se v té době staly nedílnou součástí našeho života, zejména pak v podzimních a zimních měsících. Velmi dobře si pamatuji na husté zažloutlé mlhy, kdy na prostředky veřejné dopravy byly umisťovány žluté praporky, které signalizovaly stav inverze a silného znečištění. V těchto dnech nám také odpadaly hodiny TV a k naší velké nelibosti byly nahrazovány méně žádanými předměty jako ČJ nebo Mat. O to lépe a s větší chutí se nám demonstrovalo…J. Vzpomínám si, že z počátku jsme demonstrace vnímali jako vynikající příležitost, jak se vyhnout vyučování a nikoho z nás ani nenapadlo, kam to všechno během tak krátké doby povede. Až teprve v měsíci prosinec 1989 bylo zřejmé, že byla překročena řeka Rubikon. Vzpomínám si, jak jsme nosili trikolóru připevněnou na oblečení a těšili jsme se na další a další demonstrace a velmi intenzivně jsme to s rodiči sledovali v televizi a hltali jsme každá další prohlášení KSČ a mluvčích demonstrantů. Přístup pedagogů ve škole jsme pak vnímali jako velmi rozpačitý. Žádná oficiální prohlášení se nekonala, jednotliví kantoři se jen velmi nesměle vyjadřovali k probíhajícím událostem. Oficiálně nám bylo zakazováno se účastnit demonstrací, ale nikdo nám ve skutečnosti nijak nebránil a ani jsme neřešili potíže s absencemi. Posledním antikomunistickým aktem pak bylo, když jsme na jaře 1990 dostali OP a na protest proti XVII. sjezdu KSČ jsme si ustřihli (někteří z nás) roh 16. a 17. stránky. Ještě taková malá perlička. Do naší třídy chodil žák Lukáš Váňa, syn Antonína Váni, což byl v té době vedoucí tajemník OV KSČ Teplice. Zvláštní je, že si vůbec nevzpomínám na to, jak tuto dobu prožíval on. Ve vzpomínkách ho mám jako hodného, slušného a sportovně založeného chlapce, kterého jsem vlastně od té doby již nikdy neviděl. Nikdy nepřišel ani na náš třídní sraz.

 

Lenka Bartošová, tehdy žákyně 5. B

Vzpomínky matné, ale přece - jdeme celá třída stávkovat na Benešák, je hnusně, zima, nic není vidět (smog, jako obvykle v toto roční období), stojíme u kašny, a vlastně ani moc nevíme, proč tam jsme, hlavně že se neučíme.  :-) Myslím, že to byla od pedagogů celkem statečnost, pochybuju, že měli souhlas zákonných zástupců. :-D Důvodem k těmto prvním demonstracím byl zoufalý stav ovzduší (ty bílé "mlhy" si pamatuji velmi dobře, na Benešáku nebylo z trolejbusu vidět na fasádu domů tam, co jsou dnes např. zdravotnické potřeby). 

A pak konec ruštiny, angličtinu nás učil každý, kdo si troufl... 

Spousta zmatků ve škole, doma, euforie, Kubišová zpívá na balkóně, obavy rodičů o místo, co bude, jestli nebude válka... ale to bylo až pak. Tu euforii ze změny jsme vnímaly i my, malé děti.

 

ZASLANÉ TŘÍDNÍ FOTOGRAFIE ZE ŠKOLNÍHO ROKU 1989/90...