Primární prevence

Vloženo: 5.9.2022 | Zobrazeno: 5969x

Školní metodik primární prevence zabezpečuje odpovídající podmínky tělesného a duševního zdraví dětí a pomáhá předcházet rizikovému chování.

Pro splnění tohoto úkolu je třeba:

• propagovat zdravý životní styl,

• formovat odmítavý postoj dětí k drogám,

• nezkresleně informovat o sexuální problematice (včetně problematiky AIDS),

• formovat osobnost dětí, prohlubovat jejich sebepoznání a sebeúctu,

• zvyšovat úroveň komunikace dětí s vrstevníky i dospělými,

• podporovat kvalitní hodnotovou orientaci dětí,

• učit žáky čelit negativnímu vlivu vrstevníků, šikaně,

• vytvářet podmínky pro kvalitní využití volného času dětí nabídkou zájmových kroužků ve škole a podporou smysluplných aktivit mimo školu,

• spolupracovat s rodiči

Součástí práce primárního preventisty je vytváření takové psychické a sociální atmosféry ve škole, která minimalizuje možnost stresů a umožňuje včasné rozpoznání nedostatků v regulaci chování dětí, šikany, sociální nezralosti, nedostatečného vlivu rodiny apod. Dalším jeho úkolem je v případě potřeby (v těsné spolupráci s výchovnou poradkyní) zabezpečit dítěti pomoc.

Jak je primární prevence zajišťována?

V úzké spolupráci se všemi pedagogickými pracovníky je vypracován preventivní plán školy. Díky spolupráci učitelů dochází k předávání potřebných informací žákům ve vybraných vyučovacích předmětech. Dále se škola efektivně snaží předcházet rizikovým jevům i spoluprací s Policií ČR a Městskou policií Teplice formou různých přednášek a diskusí na téma drog či šikany.

V rámci prevence se každoročně vypracovává preventivní program školy, který je k nahlédnutí na disku veřejném a v každé sborovně.

Metodičkou primární prevence pro II. st. je Mgr. Martina Drvotová Richterová a pro I. st. je Mgr. Bc. Jitka Svobodová

Konzultační hodiny pro žáky i rodiče: dle domluvy, a to prostřednictvím e-mailu: martina.richterova@zsmetelkovo.cz, resp. jitka.svobodova@zsmetelkovo.cz popř. telefonicky na čísle školy.

M. Drvotová Richterová je i BEZ předchozí domluvy k zastižení v pracovně 79 (2. patro)

každé pondělí 7.25 - 7.55 hod. (určeno zejm. rodičům)

každý čtvrtek 7.35 - 7.55 hod. (určeno zejm. žákům)

Podněty k práci metodika prevence je možné vhazovat i do schránky důvěry.